A következő kommentárt Ed Miliband, a Brit Energia- és Éghajlat-változási államtitkár jutatta el az EurActivhoz.
„Alig több mint ötven nappal a koppenhágai csúcs előtt, ezen a héten két nemzetközi klímavédelmi tárgyalás is a központi szerepet tölti be Londonban.
Először húsz ország miniszterei gyűltek össze, hogy a klímaváltozás egyik legsürgetőbb problémáját orvosolják: a szénkérdést.
Azok számára, akik aggódnak a klímáért, vagy azért, hogy továbbra is legyen világítás az otthonainkban, elsődleges feladat a szén tiszta energiaforrássá alakítása.
A szén felelős majdnem a legnagyobb mértékben a szén-dioxid kibocsátásért. nem csak a megújuló energiaforrásokkal összehasonlítva, hanem a többi fosszilis nyersanyaggal szemben is. Egy egységnyi széntüzelésű erőmű által termelt villamos energia körülbelül kétszer annyi CO2-t termel, mint ugyanez a mennyiség gáz felhasználásával előállítva.
Élni viszont nem tudunk nélküle, hiszen világszerte sok ország villamosenergia-hálózatának alapja. A szén olcsó és bőségesen elérhető. Itt, az Egyesült Királyságban széntüzeléssel állítják elő az elektromos áram harmadát, más országokban ez az arány még ennél is magasabb. A múlt héten Lengyelországban jártam, ahol a villamos energia 95 százalékát szénből fedezik. Mindezek tudatában nagyon nehéz a villamos energia jövőjét szén nélkül elképzelni.
Az e heti Nagy-Britannia és Norvégia által közösen megrendezett konferencia olyan technológiákra összpontosít, amelyek megoldanák a szén-dioxid leválasztás és tárolás problémáját.
A szén-dioxid leválasztás és tárolás képes lehet a széntüzelésű erőművek szén-dioxid kibocsátásának akár kilencven százalékát is eltávolítani. A szén-dioxidot az erőművek csöveibe zárják, ahol hosszú-távú, biztonságos tárolásra vezetik el.
A CCS lehetővé teszi, hogy szénből alacsony szén-dioxid kibocsátású üzemanyagot termeljenek ki. A CCS nélkül a klímaváltozás elleni küzdelem költségei hetven százalékkal emelkednek majd.
A kihívás abban áll, hogy a CCS egy új es bonyolult technológia. Összehangolt cselekvés szükséges ahhoz, hogy a jelenlegi szemléltető jellegű mintáktól eljussunk az erőművek kivitelezéséig. A szükséges változtatások az emberiség nagy ipari és műszaki előrehaladottságával vetekszenek. Ezeket a változtatásokat gyorsan véghez kell vinni, ha időben szembe akarunk nézni az éghajlatváltozás kihívásaival.
Az Egyesült Királyság már merész terveit is megfogalmazta a CCS telepítésére. A világ legszigorúbb előírásait fogalmaztuk meg az új széntüzelésű erőművekre nézve, és terveink között szerepel akár négy teljes kereskedelmi szintű CCS üzem támogatása is, amelyek az új technológiát szemléltetnék. Több milliárd fontot szánunk a tiszta szén technológia támogatására.
Ahhoz, hogy a szükséges változtatásokat véghez vigyék, az CCS rendszeren dolgozó országoknak együtt kell működniük annak érdekében, hogy a CCS a fosszilis tüzelőanyagok legnagyobb felhasználói számára is egy lehetséges megoldássá váljon.
Ezen a héten tehát Londonban a CCS-re vonatkozó globális tervekről fogunk tárgyalni. Európa és Kína képviselőivel Kína első teljesen kereskedelmi jellegű CCS erőművének közös kivitelezését vitatjuk meg. Steven Chu, az amerikai energiaügyi miniszter bemutatja az Egyesült Államokban már beüzemelt és működő CCS telepet is. Partnereinkkel, akik szintén érdekeltek az északi-tenger partvidékén, továbbá megvitatjuk a CCS szerepét a leválasztott szén-dioxid tárolásában.
A koppenhágai megállapodás tágabb értelmezése is vitatéma lesz ezen a héten Londonban. A legnagyobb gazdasági teljesítményű országokat tömörítő Major Economies Forum tizenhét tagja gyűlik össze annak érdekében, hogy Koppenhága előtt további közös megállapodásokat dolgozzanak ki, és bizonyos irányelvekben konszenzusra jussanak. A sors fintora, hogy a klímaváltozás azokat érinti a legsúlyosabban, akik a legkevésbé okolhatók érte, ezért örülök, hogy az olyan sebezhető országok, mint Banglades, a Maldív-szigetek és Costa Rica is részt vesznek az e heti tárgyalásokon.
Az éghajlatváltozással szemben csak egy esélyünk van: egyetlen napot sem veszíthetünk a koppenhágai csúcsig. Minden egyes lehetőséget ki kell használnunk, – beleértve az e heti londoni tárgyalásokat is – hogy a legjobb, leghatékonyabb és legtisztességesebb megállapodás jöjjön létre.”