A kvetkez kommentrt Ed Miliband, a Brit Energia- s ghajlat-vltozsi llamtitkr jutatta el az EurActivhoz.
„Alig tbb mint tven nappal a koppenhgai cscs eltt, ezen a hten kt nemzetkzi klmavdelmi trgyals is a kzponti szerepet tlti be Londonban.
Elszr hsz orszg miniszterei gyltek ssze, hogy a klmavltozs egyik legsrgetbb problmjt orvosoljk: a sznkrdst.
Azok szmra, akik aggdnak a klmrt, vagy azrt, hogy tovbbra is legyen vilgts az otthonainkban, elsdleges feladat a szn tiszta energiaforrss alaktsa.
A szn felels majdnem a legnagyobb mrtkben a szn-dioxid kibocstsrt. nem csak a megjul energiaforrsokkal sszehasonltva, hanem a tbbi fosszilis nyersanyaggal szemben is. Egy egysgnyi szntzels erm ltal termelt villamos energia krlbell ktszer annyi CO2-t termel, mint ugyanez a mennyisg gz felhasznlsval ellltva.
lni viszont nem tudunk nlkle, hiszen vilgszerte sok orszg villamosenergia-hlzatnak alapja. A szn olcs s bsgesen elrhet. Itt, az Egyeslt Kirlysgban szntzelssel lltjk el az elektromos ram harmadt, ms orszgokban ez az arny mg ennl is magasabb. A mlt hten Lengyelorszgban jrtam, ahol a villamos energia 95 szzalkt sznbl fedezik. Mindezek tudatban nagyon nehz a villamos energia jvjt szn nlkl elkpzelni.
Az e heti Nagy-Britannia s Norvgia ltal kzsen megrendezett konferencia olyan technolgikra sszpontost, amelyek megoldank a szn-dioxid levlaszts s trols problmjt.
A szn-dioxid levlaszts s trols kpes lehet a szntzels ermvek szn-dioxid kibocstsnak akr kilencven szzalkt is eltvoltani. A szn-dioxidot az ermvek csveibe zrjk, ahol hossz-tv, biztonsgos trolsra vezetik el.
A CCS lehetv teszi, hogy sznbl alacsony szn-dioxid kibocsts zemanyagot termeljenek ki. A CCS nlkl a klmavltozs elleni kzdelem kltsgei hetven szzalkkal emelkednek majd.
A kihvs abban ll, hogy a CCS egy j es bonyolult technolgia. sszehangolt cselekvs szksges ahhoz, hogy a jelenlegi szemlltet jelleg mintktl eljussunk az ermvek kivitelezsig. A szksges vltoztatsok az emberisg nagy ipari s mszaki elrehaladottsgval vetekszenek. Ezeket a vltoztatsokat gyorsan vghez kell vinni, ha idben szembe akarunk nzni az ghajlatvltozs kihvsaival.
Az Egyeslt Kirlysg mr mersz terveit is megfogalmazta a CCS teleptsre. A vilg legszigorbb elrsait fogalmaztuk meg az j szntzels ermvekre nzve, s terveink kztt szerepel akr ngy teljes kereskedelmi szint CCS zem tmogatsa is, amelyek az j technolgit szemlltetnk. Tbb millird fontot sznunk a tiszta szn technolgia tmogatsra.
Ahhoz, hogy a szksges vltoztatsokat vghez vigyk, az CCS rendszeren dolgoz orszgoknak egytt kell mkdnik annak rdekben, hogy a CCS a fosszilis tzelanyagok legnagyobb felhasznli szmra is egy lehetsges megoldss vljon.
Ezen a hten teht Londonban a CCS-re vonatkoz globlis tervekrl fogunk trgyalni. Eurpa s Kna kpviselivel Kna els teljesen kereskedelmi jelleg CCS ermvnek kzs kivitelezst vitatjuk meg. Steven Chu, az amerikai energiagyi miniszter bemutatja az Egyeslt llamokban mr bezemelt s mkd CCS telepet is. Partnereinkkel, akik szintn rdekeltek az szaki-tenger partvidkn, tovbb megvitatjuk a CCS szerept a levlasztott szn-dioxid trolsban.
A koppenhgai megllapods tgabb rtelmezse is vitatma lesz ezen a hten Londonban. A legnagyobb gazdasgi teljestmny orszgokat tmrt Major Economies Forum tizenht tagja gylik ssze annak rdekben, hogy Koppenhga eltt tovbbi kzs megllapodsokat dolgozzanak ki, s bizonyos irnyelvekben konszenzusra jussanak. A sors fintora, hogy a klmavltozs azokat rinti a legslyosabban, akik a legkevsb okolhatk rte, ezrt rlk, hogy az olyan sebezhet orszgok, mint Banglades, a Maldv-szigetek s Costa Rica is rszt vesznek az e heti trgyalsokon.
Az ghajlatvltozssal szemben csak egy eslynk van: egyetlen napot sem veszthetnk a koppenhgai cscsig. Minden egyes lehetsget ki kell hasznlnunk, – belertve az e heti londoni trgyalsokat is – hogy a legjobb, leghatkonyabb s legtisztessgesebb megllapods jjjn ltre.”