Jnnek fel a nk!
Szentgyrgyi Zsuzsa 2009.10.21. 16:55
Jnnek fel a nk!
Megtrt a hegemnia?
Ha oktber, akkor Nobel-dj. s persze tbbnyire az USA-ban dolgoz frfitudsok a nyertesek, legalbb is a termszettudomnyos djak esetben. m az idn risi a vltozs! (A Bke Nobel-djakrl itt nem szlok, minthogy a tudomnyhoz semmi kzk, ltalban politikai megfontolsok s alkuk gymlcsei. Mint idn Obama djazsa is. De az irodalmi dj is ersen politikafgg. Vajon hny eddigi kitntetett llta ki az idk prbjt, kikre emlkeznk mg, kiket olvasunk manapsg is? Hosszan lehetne sorolni azoknak a nevt, akikrl napjainkban legfeljebb nhny beavatott irodalomtrtnsz tud.)
Hanem ht mrnkknt nem az n dolgom az irodalmi rdemek rtkelse. Fontosabb, hogy a tudomnyban (ma elterjedt mdon ez alatt a termszettudomnyokat rtve, de a kzgazdasgtant is idesorolva, mr csak azrt is, hiszen mai napsg mr keresztl-kasul matematika) idn megtrni ltszik a szoksos egyoldalsg. A hrom termszettudomnyos kategria kilenc kitntetettjnek egyharmada n, ami ppen hromszorosa a tavalyi arnynak. Nagy ttrs, ha belegondolunk, mennyire elutast volt a svd bizottsg pldul Lisa Meitner esetben, aki megalkotta a maghasadsnak a nukleris technikban mind a mai napig hasznlt elmlett. Nem mentsg, hogy mindez a msodik vilghbor cscsn trtnt, s Meitner esetben nemcsak n-volta, hanem zsid szrmazsa is a kitntets ellen hatott.
Nem kevsb elgondolkodtat az letkori megoszls is, hiszen a dj eredeti clja az volt, hogy a pnzbl tovbbi kutatsokat tudjon vgezni a kitntetett. Nyilvnval, hogy kimagasl eredmnyeket a matematika kivtelvel (amire viszont nincs Nobel-dj) csak vek hosszas munkja utn lehet elrni. Ada Yonath (idei kmiai dj) mondta el pldul egy korbbi, mg Nobel-dj eltti nyilatkozatban, hogy munkatrsaival tbb mint 25 ezer ksrletet vgeztek, mieltt sikerlt ellltaniuk az els riboszma kristlyokat. Teht legalbb kzpkor lesz egy kutat, amikorra a Nobel-bizottsg ltkrbe kerlhet. Nha mgis dbbenetes a djazottak letkora. Barbara McClintock korszakos eredmnyt pldul 81 ves korban ismertk el (egybknt ez idig az egyedli n, aki kategrijban megoszts nlkli djat kapott). Az idei fizikai djazottak letkora is elgondolkodtat, hiszen tlagosan 80 vesek (st, W.S. Boyle 85 ves), s a mindennapjainkban immr rendszeresen hasznlt eredmnyeiket mg a hetvenes-nyolcvanas vekben rtk el.
Hanem az idei kzgazdasgi djnl hatalmas ttrs kvetkezett be! Br az letkori tendencikat Ostrom is s Williamson is ersti, hiszen 76 s 77 vesek, mgis risi lps, hogy vgre n is teret kaphatott a svd nemzeti bank ltal alaptott jeles djban. Radsul Elinor Ostrom munkahelyei sokkal kevsb tartoznak a vilg legjegyzettebb elit-egyetemei kz, mint kitntetett trs. A svd nemzeti bank ltal alaptott Nobel emlkdj eddigi 62 kitntetettje szp homogn halmazt alkotott: csupa frfi kapta meg. De most itt a nagy vltozs. mbr az is ktsgtelen, hogy Elinor is egy frfi, a frje nevt teszi emlkezetess, hasonlan nagyszer ntrsaihoz, mint pldul Golda Meir, Indira Gandhi, Margaret Thatcher vagy kortrsunk, Angela Merkel.
Az orszgok szerinti eloszlsban viszont egyltaln nem trtnt ttrs, hiszen lnyegben valamennyi tudomnyos djazott az Egyeslt llamokban l s dolgozik, mg akkor is, ha egyesek ms orszgban, ms fldrszen szlettek s nevelkedtek. Hiba, a modern felszerels, a kivl munkakrlmnyek, s persze a pnz, a sok s tbb-kevsb nem tl nagy brokrcival elrhet pnz elssorban az USA-ban adatik meg a tudomnyos kutatshoz. Egyetlen kivtel idn Ada Yonath, az izraeli Weizmann Intzet professzora. Egybknt az intzet alapoz eldjt 1934-ben hoztk ltre, akkor, amikor Izrael llam mg egyltaln nem is ltezett, de mra e kicsiny orszg kutathelye a tudomny egyik vilgkzpontja lett. Ellenttben az ugyancsak kicsiny Magyarorszggal, ahol viszont - teljesen fggetlenl az egymst vlt kormnyok prtllstl - a tudomnyra, kutatsra alig jut pnz. Taln nem vletlen, hogy a msodik vilghbor utni, magyarknt szmon tartott tudomnyos Nobel-djasok mind ms orszgok polgrai.
|