Akik olvasnak, azok sokat. Akik olvasnak...
168ora.hu 2009.10.21. 17:27
Mindegy, csak pörögjön
Minden harmadik 18 és 25 év közötti fiatal napi három órát internetezik, és soha nem olvas. Az operát, a balettet utálják, de bejön a film, a fotó és a modern tánc. Tudja, hány könyve van egy átlagos fiatalnak? Most kiderül.
Nem meglepő eredmény, hogy akár hétköznapról, akár hétvégéről van szó, az internetezés lett a befutó, amikor a Fanta Trendriport sorozatban a kutatók azt kérdezték, mivel töltik a szabadidejüket a fiatalok. A megkérdezettek több mint egyharmada hétköznaponként legalább 3 órát internetezik, 17 százalék 2 és 3 óra közötti időt szán a webre, s csupán 8 százalék azoknak az aránya, akik kevesebb mint fél órát töltenek a világhálón. A fő cél pedig a barátokkal való kommunikáció. A brandtrend.hu-n közölt felmérés következtetése: az internet egyértelműen legyőzte a tévét.
Hétköznap a fiataloknak csak 12 százaléka tölt a tévé előtt több mint 3 órát, és 16 százalékuk 2-3 órát. Rádióhallgatásra, napilapok, magazinok, hetilapok olvasására a fiatalok negyede hétköznap egyáltalán nem fordít időt.
A különböző művészeti ágak között egyértelműen kirajzolódik három kategória. Egyáltalán nem kedvelt műfaj az opera, az operett, a balett, a klasszikus zene és a festészet. Átmenet a színház, a musical, a médiaművészet, a jazz és az irodalom. Egyértelmű favorit a film, a pop, a rock, a modern tánc, a fotó és a street art.
Ezek alapján érthető, hogy a megkérdezetteknél az opera és a komolyzenei koncert állnak az utolsó helyen: 81%, illetve 73% százaléka sosem jár operába vagy komolyzenei koncertre. Múzeumba a fiatalok valamivel kevesebb mint egynegyede sosem jár, a színház esetében egyharmadnál magasabb ez az arány.
S hogy mi alapján választanak programot a fiatalok? Ahogy az egyik megkérdezett fogalmazott: „nagyon fontos a pörgés”. Vagyis az adott műfajnak annál inkább kedvelt, minél gyorsabb és ingerdúsabb. A válaszokon egyértelműen látszik a digitális kultúra hatása. A fiatalok átálltak a "multitasking" életmódra, vagyis egyszerre több dologgal foglalkoznak, s ez teljesen természetes számukra.
Amely egyben magyarázza az olvasás népszerűségének csökkenését. A fiatalok nem szeretnek olvasni, mert a könyvek „nem elég inger dúsak”, és „olvasás közben nem lehet mást csinálni”. Így aztán létezik egy réteg, a korosztály harmada, amelynél az olvasás nem merül föl időtöltésként. 6 százalék állítja magáról, hogy soha nem szokott szórakozásból olvasni, további 24 pedig a havonta egyszeri alkalomnál ritkábban lapoz föl könyvet.
Azok viszont, akik olvasnak, átlagosan valamivel több mint 5 órát töltenek könyv fölött hetente. A lányok átlagban egy órával többet, mint a fiúk (5,8 óra és 4,7 óra).
A legnépszerűbb irodalmi műfaj a kalandregény (21%), majd a romantikus (19%) és a krimi irodalom (18%). A fiataloknak átlagosan 59 könyvük van.
|